Uzak Doğu Piyasaları

/

Uzak doğu piyasaları finans yatırımcıların gözdesi olduğu gibi bu piyasaya girmek isteyen insan sayısı oldukça fazladır ve gün geçtikçe artmaktadır. İnsanların ruhsal ve kendi benliklerini oluşturan oldukça fazla öğeler vardır. Bu öğelerin en güzeli ve en tehlikeli olanı umuttur. İnsanlar sürekli olarak umut eder ve hayal kurar bu hayallerin kaynağında para bulunmaktadır. Uzak doğu piyasaları fırsat olarak görünse de umut eğilimi risk alma güdüsünü de devreye sokar ve sabırsız olanların ve gereğinden fazla risk alanların sonu kötü bittiği yerdir uzak doğu piyasaları.

Uzak Doğu Piyasaları ve Balonları

Uzak doğu piyasaları, balon konusunda çok fazla oyunlar oynanmaktadır. Lale balonlarını piyasanın içinde olan herkes duymuştur. Tarihte geçmişimize bakacak olursak eğer bunun birçok örneğini görebilir. ABD’de bulunan hisse senetleri zamanın piyasasında 2000 yıllarında büyük bir balon olayı yaşandı. 2000’li yıllarda Yahoo, Amazon, Infospace ve Worldcom gibi o zamanlar için çok basit kodlamalar ile zamanında bu web siteleri şirketleşerek milyon dolarlık piyasa değerlerine ulaşarak piyasalar da büyük balonlar yarattı. Balonlar 2006 yılına kadar büyükçe büyüdü ve kolay para kazanmak isteyenlerin hedefi haline geldi.

Uzak Doğu Piyasaları ve Çin

Uzak doğu piyasaları, piyasanın hareketli olmasından ve sürekli büyüyen web sitelerini göz önüne alan Çin birçok yatırımları önceden görme ve bunlar üzerinden strateji yapmayı çok iyi görebildi ve uyguladı. Çin, uzak doğu piyasası ele alındığında en önde gelen ülke olarak konumlandırmak yanlış olmaz bunu tahmini olarak ya da ön görü olarak değil verilere dayanarak bunları size aktarmaktayım. Bloomberg araştırmalarını derinleştirerek Şangay borsasında yatırım yapan herkesin eğitim seviyelerini araştırarak bu doğrultuda bir grafik yayınladı. Bu grafikte orta okul seviyesindeki insanların saldırı söz konusu ve sürekli olarak agresif davranarak çoğu hisseleri alma eğilimi ortaya çıkmış. Uzak doğu piyasası, eğitim seviyesi sorunsalını beraberinde getirdi 2006 yılında haziran aylarına doğru gidildiğinde çoğu kişinin bu agresif tavırlarından dolayı battıklarını yada paralarını boşa harcadıkları ortaya çıkmıştır. Yazının başında belirtmiş olduğum umut her zaman avantajınız olmamaktadır. Bu tarihte grafikler detaylı incelendiğinde ortaya enternasyonal katkısı olanların eğitim seviyesi düşük insanların sorunsalını meydana getirmiştir. Bu eğitim seviyesi düşüklüğünü çok iyi kullanan Çin bu yükselişi fırsata çevirerek yatırımcı kitlesini Hong Kong borsasına sürüklemeyi başarmıştır. Eğitim seviyesi düşüklüğü kazançları arttırmanın yanında Çin’in de Hong Kong borsasına yatırımcıları ile girmesinde %10 yükseltmiştir hem de kazançlarını üç katına ulaştırarak. Uzak doğu piyasaları, Çin gibi büyük devletlerin iştahını kabarttığı bir piyasa olmasını sağlamıştır.

This div height required for the sticky sidebar