Kredi Sicili

/

Kredi Sicili, günümüzde artık her insanın her anında ayakta kalmasını sağlayan faktörlerden biri haline gelen para her zaman gerekli miktarda mevcut bulunmuyor. Yaşam şartlarının yükseğe çıkması, alışveriş isteği, ev veya araba ihtiyaçlarını giderme çabası için herkes bankaların müşterilerine verdiği kredilerden yararlanıyor. İnsanlara ilk başta bankalardan kredi almak cazip olarak görünse de gelirlerinin üzerinde kredi çektikleri için bankaya borçlanarak ve kredilerini ödeyemez hale geliyor. Bu sebeple de kredi notlarına kredi sicillerine eksi puan yazılıyor. Kredi alma şartlarına göre bankalar kredi çekecek kişinin kredi sicil puanları inceleniyor. Kredi sicil puanı geçmişte bankalarda yaptığınız tüm işlemleri kapsamaktadır.

Kredi Sicili ve Kredi Notu

Kredi sicili ve kredi notu iki farklı durumlardır. Kredi veren bankalar ilk olarak kişinin kredi notunu inceler. Diğer bankalara olan ödeme koşullarınız, ödeme süreniz sizin kredi notunuzu belirler. Kredi kartlarınızı düzenli bir şekilde ödüyorsanız kredi notunuz yüksek olacaktır. Eğer kredi borçlarınızı düzenli bir şekilde ödeyemiyorsanız kredi notunuz düşük olacaktır. Bu sebeple kredi ihtiyacınız varsa demelerinizi gününde yapmaya özen göstermelisiniz. Borçlarınızı ödeyemez hale gelirseniz icralık veya avukatlık olabilirsiniz. Kredi sicili ise Merkez Bankası tarafından kayıt altına alınmasıdır. Ödenemeyen borçlar yüzünden kara listeye girebilirsiniz. Kredi sicili bozuk olan kişilerin de kredi alması mümkün. Fakat birtakım koşulların yerine getirilmesi gerekiyor. Kredi sicili bozuk olan kişilerin sicil affının çıkmış olması gerekiyor. Bu af devletin affı gibi anlatılabilir. Devlet sayesinde sicili bozuk kişiler yeni bir kredi çekme imkânı bulabilir. Fakat bu kadar şartta yetmiyor. Kredi sicili bozuk olan kişilerin kredi alma koşulları şu şekildedir. Öncelikle sicili bozuk olan kişiler kredi notlarını yükseltme çabasına girmelidir. Kredi notunuz yükseldikçe bankalar tarafından güven sağlanacaktır. İlk olarak yapmanız gereken şey bankadan düşük miktarlı kredi kartı alıp ödemelerini düzenli bir şekilde yapmanız gerekir. Bankaların bireysel emeklilik imkânından yararlanarak aylık ödeme yaptığınızda da kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.

Kredi Sicili Ne Kadar Önemli?

Bankalar kredi verirken müşterinin maaş bordrosuna, çalıştığınıza dair imzalı belgeyi sizden isterler. Eğer kredi siciliniz düşükse bankalar bu şartları daha ince eleyip sık dokurlar. Sicili bozuk kişilerin bir de 6 aylık sigorta primlerini yatırmış olması lazım. Yoksa kredi almakta zorlanırlar. Kredi notu düşük kredi sicili bozuk olan kişilerin ödemelerini mutlaka düzenli yapması gerekir. Bankalardan çektiğiniz krediyi ödemeyip kara listeye alındıktan sonra devlet affı sayesinde tekrar kredi alma ihtimaliniz bulunuyor. Ancak tekrara düşerek ödemeleri geciktirip bankaya borçlu duruma geçerseniz bir daha kredi almanız imkânsız hale gelebilir. Bu şartları taşıyan kişiler bankalardan 80.000 - 100.000 arası kredi almaları olanaklıdır. Kredi sicili bozuk olup kredi başvurusu yapacak kişiler internet başvurusu yerine banka şubelerinden başvuru yapmaları daha garantidir. İnternetten veya mesaj ile yapacağınız başvurularda sürekli ret yanıtı alabiliriniz.

This div height required for the sticky sidebar