Hesap İşletim Ücreti İadesi

/

Ülkemizde oldukça fazla kişi tarafından kullanılan Garanti Bankası,bazı maliyetlere bağlı olarak kesintiler yapmaktadır. Bu kesintilerden biri ise hesap işletim ücreti adı altında sağlanır. Bazı hesaplar için Garanti Bankasında:

 • Hesap açma maliyeti
 • Hesap kapama maliyeti
 • Hesap işletme maliyeti
 • Hesap arşivleme maliyeti gibi maliyetler bulunur.

Garanti Bankası bu maliyetleri karşılama amacı güderek Ocak ayı ve Temmuz ayı olmak üzere yılda iki defa ,müşterilerine ait hesaplara hesap işletim ücreti yansıtır. Bu ücretler bireysel,firmalar,kobiler ve ticari tüzel müşterileri için 75 TL olarak belirlenmiştir. Ancak bu rakam yıllara veya bankanın güncellemesine göre farklılık gösterebilir.

 

Hangi Hesaplardan Hesap İşletim Ücreti Alınmaz?

 • Maaşa dair bir anlaşma yapılarak,maaşlarının yatırılması için kararlaştırılan vadesiz hesaplar
 • Firma sahiplerinin veya firma yönetiminin maaş ödemesini gerçekleştirdiği hesaplar
 • Otomatik ödeme talimatı yapılan vadesiz hesaplar. Yalnız burada mevcut koşul iki kez veya daha fazla olacak şekilde otomatik fatura talimatı yapan müşterilerin faturalarını düzenli olarak ödemeleridir.
 • Birikim yapma amacıyla kullanılan Biriktiren Hesap sabibi olan müşterilerin eksiksiz ve düzenli olarak ödemelerinin yapıldığı vadesiz hesaplar
 • 25 yaşının altında olan müşterilere ait açılan harçlık hesapları
 • Vadesiz altın hesabı
 • Yapılandırma yapılan sıkıntılı kredilerin ödenme hesapları
 • Yalnızca kredi kartı ödemeleri amacıyla açılmış olan vadesiz hesaplar
 • Açılan tahakkukta belirtilen tarihe göre 180 gün boyunca hiç bir hareketliliğin görünmediği vadesiz hesaplar

Bu hesaplardan birine sahip iseniz oldukça şanslısınız. Zira yukarıda saydığımız hesaplara,hesap işletim ücreti tahsil edilmemektedir. Ancak düzenli olarak Garanti Bankası kullanıyor iseniz ve hesaplarınıza düzenli olarak hesap işletim ücreti tahsil ediyor ise bu durumdan şikayetçi olabilirsiniz. Bu nedenle yazımızın devamında Garanti Bankası hesap işletim ücreti iadesi hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Garanti Bankası Hesap İşletim Ücreti İadesi

Garanti Bankası Hesap işletim ücreti,müşteriler tarafından bankanın haksızlık yaptığına dair tartışmalar içerisine girmesine sebep olmakta. Çok fazla tartışılmasının ana sebeplerinden biri ise yansıtılan hesap işletim ücretinin oldukça yüksek bir meblaya sahip olması. Ayrıca bazı müşteriler onayları doğrultusunda kesilmediğini de ifade ediyor. Müşterileri oldukça zor duruma sokan hesapta ki bu ani para kayıpları,elbette şikayetlerini doğrular nitelikte. Bu nedenle çoğu kişinin aklına Garanti Bankası hesap işletim ücreti geri alınabilir mi? Sorusu geliyor.

Bu sorumuzun cevap ise evet,hesap işletim ücreti bazı durumlarda iade edilebiliyor. Herkese geri ödemesi yapılmasa bile en azından geri ödeme talebinde bulunmanız mümkün. İstemekte olduğunuz bu iade için ilk yapmanız gereken bankadan bir dekont istemeniz. Bu dekont hesabınızdan hesap işletim ücreti tahsil edildiğinin bir kanıtı olacaktır. Bu dekontu sağlamanız ise çok kolay.

İsteğinize göre Garanti Bankası internet şubesi veya bankamatik aracılığı ile bu dekontu sağlayabilirsiniz. Bu adımı gerçekleştirdikten sonra yapmanız gereken istediğiniz iadeyi,sebeplerininde içinde bulunduğu bir şikayet dilekçesine dönüştürmek. Bu dilekçeyi Garanti Bankası’nın genel merkezine posta yolu aracılığı ile iletmeniz gerekiyor. İlettiğiniz postanın ardından bankadan olumsuz bir geri dönüş alırsanız veya bankanın cevabı isteğinizi karşılar nitelikte değilse yapmanız gereken başka bir şey daha var. Bankanın olumsuz geri dönüşünün ardından örnek olarak sunabileceğiniz bu konuyla alakalı bir mahkeme kararı bulmanız gerekiyor.

Edindiğiniz mahkeme kararı ve ilk başta edindiğiniz dekontu,kişisel bilgilerinizle birlikte herhangi bir Tüketici Hakem Heyetine iletmelisiniz. Tüketici Hakem Heyeti yaşadığınız ilin kaymakamlığına bağlı olarak hizmet vermektedir. Belirttiğimiz belgelere ek olarak,birde hesap işletim ücreti geri iadesi ile ilgili dilekçe yazmalısınız. Saydığımız tüm adımları uyguladıysanız,artık yapabileceğiniz tek şey malesef mahkemenin kararını beklemek. Hesap işletim ücreti iadesi hakkında bilgi vermeye çalıştık.

This div height required for the sticky sidebar