Borsa

/

Borsa kelime anlamı olarak sarrafların, tüccarların kâğıt, pay belgiti ve tahvil döviz ve mal alış verişleriyle ilgilenenlerin devlet denetimi altında iş yaptıkları yerdir. Bu yazımızda borsa yatırımı yapmayı düşünen kişiler için detaylı bir inceleme yaptık.

Borsa Kuralları

Belli kurallara göre talep edilen mallar için düzenlenmiş piyasa borsadır. Borsa İstanbul (BİST) menkul kıymet borsasıdır. Birikimlerinizden kar elde etmek amacıyla değerlendireceğiniz bir alan olan borsa devlet denetiminde olduğu için güvenilirdir. Uzun yıllardır var olan borsalar yatırıcıların büyük ilgi odağıdır. Yatırımcılar dijital ortamlarda mobil aplikasyonlar üzerinden al- sat emirleri verebilmektedir. Borsa, birikiminizi katlamak için uygun alanlardan biridir. Yatırım araçları, hisse senetleri ile işlem yaparak kar elde edilir. Bu süreçte deneyimli olmak ve araştırmalar bilgi sahibi olmak artı olacaktır.

Borsa nasıl oynanır?

Borsaya başlamadan önce bilmeniz gerekenleri gelin birlikte inceleyelim. Yetkili kurumlar tarafından denetlenen yatırımcıların yatırımlarını değerlendirilmesine imkân tanıyan piyasa borsadır. Borsada alıcı ve satıcıların bir araya gelmesinde gerek yoktur. Aracı kurumlar sayesinde yatırım amaçları alınıp satılması sonucunda paranız kar elde eder. Eğer borsaya girmeyi yeni yeni düşünüyorsanız, tedirginlikleriniz varsa bir kenara bırakıp bu yazıyı okumanızı tavsiye ederim. Borsaya giriş yaparken çevrenizden duyduğunuz bir anda yüksek rakamlar boş vaatleri bir kenara bırakın. Borsa genel bir algı olarak riskli bir piyasa olarak gözüküyor. Aslında sanıldığı kadar karmaşık bir yatırım alanı değildir. Borsa şirketler tarafından nakit sermaye kaynağıdır. Hisse sahipleri tarafından ise borsa, şirketin büyümesine katkı sağlayan yerdir. Borsa, halka arz edilmiş şirketlerin ticaretinin yapıldığı hisselerin al-sat platformudur. Borsada hisse senetleri al sat yapılarak aradaki fiyat farkından kar elde edilir. Borsa ticari malların devlet denetimi altında belirli kurallar dâhilinde yapıldığı organize bir platformdur. Borsada yatırımcılar ve piyasa arasında ilişki kuran alış verişi sağlayan aracı kurumlar bulunmaktadır. Borsada ticaret yapılan bütün malların fiyatı serbest piyasa koşullarında arz talep dengesine bağlıdır. Çeşitli etkenlerden dolayı arz talep ilişkisi sıkça değişiklik gösterir. Ticareti yapılan mallarda arz talep durumuna göre fiyat belirlenir. Borsada fiyatlar dalgalıdır. Fiyatı düşen malın öngörülmesi ona göre yapılan alım satım işlemleri yatırımcıları kazanç elde ettiriyor. Borsalarda fazla sayıda mal varlığına sahip kişilerin borsayı bir anda düşürebilir veya yükseltebilir. Bu sebeple borsa riskli bir durum taşımaktadır. Borsa İstanbul Türkiye’deki menkul kıymet borsası iken yurt dışında da önemli borsalar bulunmaktadır.

This div height required for the sticky sidebar