Başlangıç / Garanti Bankası / Garanti Bankası Yurtdışı Para Transferi Ücretleri

Garanti Bankası Yurtdışı Para Transferi Ücretleri


Döviz transferi bu konuda yatırımlar yapan bireyler için oldukça önemlidir. Ancak bu işlem yalnızca yatırımcılar tarafından yapılmamaktadır. Günlük hayatımızda bizlerde yurtiçi veya yurtdışına döviz transferi yapmamız gereken durumlarla karşılaşabilmekteyiz. Bu nedenle sizlere Garanti Bankası Yurtdışı Para Transferi konusunda bilgi vermek istiyoruz. Bireysel veya kurumsal bankacılık ile bizlere oldukça fazla sayıda hizmet sunan Garanti Bankası,yabancı para transferi konusunda da yardımcı oluyor. Öncelikle belirtmek gerekir ki yabancı para yani döviz transferi Swift adıyla bilinmektedir. Garanti Bankası Döviz Transferi (swift),yabancı paralarınızın aktarımını yurti içinde veya yurt ışında bulunan bankalara yada banka hesaplarına en hızlı yoldan,kolaylıkla yapmanızı sağlamak üzere oluşturulmuştur.

Swift İşlemini Nasıl Yaparım?

Garanti Bankası internet bankacılığı sayesinde bu işlemi çok kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca eğer siz değil,başka birinin yurt dışından sizin hesabınıza transfer yapmasını istiyor iseniz Garanti Bankası’nın oluşturduğu swift kodunu girmeniz ardından adınızı,soyadınızı,var olan hesabınızın numarasını size gönderim yapmak isteyen kişiye iletmelisiniz. Her bankanın kendine ait bir swift kodu bulunmaktadır ve Garanti Bankası swift kodu TGBATRISXXX olarak bilinmektedir. Belirttiğimiz bilgiler dışında Döviz Transferi (Swift) yapmak için Garanti Bankası internet adresine girerek, para transferini gerçekleştirmek istediğiniz bankanın swift kodunu yazmanız yada size belirtilen diğer bilgileri doldurmanız gerekiyor. 11 haneden oluşmakta olan Banka Swift numaralarının 11 haneden az olması durumunda x harfi eklemesi yaparak gerekli hane sayısına tamamlamanız gerekir.

Tüm adımları eksiksiz olarak uyguladıktan sonra belirtmiş olduğunuz kriterlere göre,sisteme tanımlı banka şubelerini liste olarak görebilirsiniz. Eğer aradığınız banka burada yazmıyor ise bankanın şubelerine gitmeniz gerekiyor. Bu işlemleri 17:00’dan önce yaptıysanız transfer ettiğiniz para iki iş günü içerisinde teslim edilir. Eğer 17:00’dan sonra yaptıysanız bu süre üç iş günü olarak değişecektir. Bu işlemi anladığınızı varsayarak Garanti Bankası yurt dışı para transferi ücretleri hakkında yapacağımız bilgilendirmelere geçebiliriz.


Garanti Bankası Yurt Dışı Para Transferi Ücretlendirmeleri

Hepimizin bildiği gibi bankalar yapılan işleme göre belli fiyatlandırmalar yapmaktadır. Bu fiyatlandırmalar yapacağınız işlem için ek bir ücret ödeyeceğiniz anlamına gelir. Her bankanın fiyatlandırması değişkenlik göstermektedir. Garanti Bankası aracılığı ile yapacağınız para transferlerinde de banka tarafından ek ücretlendirmeler oluşturulacaktır. Normalde Garanti Bankası’nın belirlediği havale ücretleri bulunmaktadır. Garanti Bankası yurt dışı havale ücreti ise bunların dışında yer alır çünkü swift ücretlendirmesi banka tarafından ayrı olarak belirlenmiştir. Bu ücretlendirmeleri iki maddeye göre belirleyebiliriz:

  • Aynı gün valörlü gönderme
  • İleri gün valörlü gönderme

Belirlenen yurtdışına giden havale ücreti 55.00 TL olarak gözükütor. Tabii bu söylediğimiz fiyat ilerigün valörlü seçeneğini seçmeniz durumunda uygulanacak olan fiyatlandırma.

İleri gün valörlü seçeneği,transfer etmek istediğiniz paranın belirtilen iş günlerinde karşı tarafa iletilmesini sağlamaktadır. Yani özetle,gönderdiğiniz paranın karşı tarafa iletilebilmesi için bir kaç gün beklemeniz gerekiyor. Aynı gün valörlü seçeneği ise burada devreye giriyor. Bu seçenek adından da anlayabileceğiniz üzere gönderimini yaptığınız paranın,karşı tarafa aynı gün içinde iletilmesini sağlıyor.

Bankanın bu özellik ile göndereceğiniz parada sizden isteyeceği tutar ise 60.00 TL. Diğer merak edilen konulardan biri ise Garanti Bankası yurt dışı eft ücreti. Ancak belirtmekte fayda var ki bu sorunun bir cevabı bulunmamaktadır. Zira Eft işlemi yalnızca Türkiye’de bulunan farklı banka hesaplarına para gönderimi sağlamaktadır. Bu para gönderimini ise yalnızca TL cinsi ile gerçekleştirebilirsiniz. Dolayısıyla yurt dışı eft ücreti diye bir şey aslında yoktur.

Hakkında: admin

Bu Çok Okundu

Garanti’den Sonbahar Kredisi! Aylık 770 TL’ye 25.000 TL

Sonbahar Kredisi Hemen Başvur Kredini Garanti’den Al!  Sonbaharda tüm ihtiyaçlarınız için cebinize uygun bireysel kredi seçenekleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir