Başlangıç / Garanti Bankası / Garanti Bankası Bireysel Emeklilik

Garanti Bankası Bireysel Emeklilik


Garanti Bankası parasal konularda bize büyük imkanlar sunan ve hem parasal işlemlerimizi organize eden hem de parasal destek sağlayan bankalar arasında yer alıyor. Kurumsal bankacılık ve bireysel bankacılık konusunda çeşitli imkanlar sunan bu banka yıllardır pek çoğumuzun hayatında yer edinmiş durumda. Günümüz koşullarında hayatımızı idame ettirebilmek için hepimiz belli işlerde çalışıp çaba sarf ediyoruz.

Bu çalışma temposu içinde elbette geleceğimizi de düşünüyoruz. Bu gelecek düşüncelerine iş yaşamının sona ermesiyle başlayan emeklilik kavramı da dahil. Çoğumuz için hem sevinç hem de endişe kaynağı olan emekliliği önceden planlamak ise bazı seçenekler sayesinde mümkün. Tam burada devreye bireysel emeklilik sistemi giriyor. Oldukça fazla bir sayıda kullanıcıya sahip Garanti Bankası bireysel emeklilik konusunda da kullanıcılarına bazı imkanlar sunuyor. Bu nedenle bu yazımızda bireysel emeklilik konusunda bilgiler verip faydalarını ele alacağınız.

Bireysel Emeklilik Nedir?

Çoğu kişinin bildiği veya tecrübe ettiği üzere çalışan bir kişinin aldığı maaş ile emeklilik döneminde aldığı maaş aynı değildir. Emeklilik döneminde alınan maaş,çalışılan dönemde alınana göre daha düşük bir meblaya sahiptir.

Bireysel emeklilik sistemi,kazandığınız paranın bir miktarını 1,3 veya 6 aylık yada yıllık periyodlarla Garanti Bankasına yatırmanız ile başlar. Bu yatırım sayesinde emekliliğinizi düzenler ve emeklilik döneminde ek bir gelir olarak hayatınıza girer. Tasarruflu bir yatırım sistemi olan bireysel emeklilik sistemi,bu periyodlar içerisinde düzenli olarak yatırdığınız paraların şahsınız adına birikmesini sağlar.

Ayrıca yatıracağınız para miktarını belirledikten sonra,yeniden düzenlemeniz gibi bir seçekte mevcuttur ve bu sistem bankanın size sunacağı bir çok plandan oluşuyor. Bu da parasal bir sıkıntı yaşamanız durumunda size büyük bir kolaylık sağlayacaktır ve var olan planlardan sizin için en uygun olanı seçebilirsiniz. Bu sayede emekli olduğunuz zaman yaşam koşullarınızda köklü bir değişiklik yapmanıza gerek kalmayacaktır.


Biriken paranın emeklilik durumunda bir kısmını veya hepsini bankadan talep edebilirsiniz. Üstelik devlet sizlere %25 oranında bir katkıda bulunarak emeklilik planınıza destek olacaktır. Bu da demek oluyor ki yatıracağız 100 TL’ye sizin adınıza devlet tarafından 25 TL katkı sağlanacak. Özet ile bireysel emekliliğin faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz

  • Size sunulan planlar ihtiyacınıza göre farklılık gösterecek ve şekillendirilecektir
  • Parasal açıdan tasarruf etmenizi ve birikim yapabilmenizi sağlayacaktır
  • Şahsınız için emeklilik döneminde ek bir gelir olanağı yaratacaktır
  • Yapacağınız ödemeleri Garanti Bankasına ait bir kredi kartı ile yaparsanız,size faydalanabileceğiniz bazı özel avantajlar sunulacaktır
  • Bireysel emeklilik sisteminde vergi ödemezsiniz çünkü bu sistem muaf tutulmaktadır

Bireysel Emeklilik Sistemine Geçmek İstiyorum. Ne yapmalıyım?

Bireysel emeklilik sistemini açıkladığımıza göre,şimdide bireysel emeklilik için gereken şartlar nedir bir bakalım. Öncelikle bu sistemin bir zorunluluk değildir bu nedenle isteğinize bağlı olarak gerçekleştirir,istediğiniz an ayrılabilirsiniz. Ancak ayrılmanız durumunda emeklilik hizmetlerinden faydalanamazsınız. Bu şartlardan bir diğeri ise sistemde 10 yıl kalacağınızı onaylamanız ve emeklilik için 56 yaşını doldurmuş olmanızdır.

Seçeceğiniz planlara göre yönetim gider bedeli almaktadır,bu gider bedelini ödememeniz için 5 yıl kullanmanız önerilmektedir. Ayrıca periyodik olarak yapacağınız ödemeleri istediğiniz zaman yapabilme hakkına sahipsiniz. 12 ay süre ile yapacağınız ödemelerinizi dondurmanız gibi bir seçenek mevcut. Garanti Bankası bireysel emeklilik için gerekenler başvuru yaptığınız zaman,seçeceğiniz plan doğrultusunda banka tarafından size iletilecektir. Garanti Bankası bireysel emekliliğe başvurusu için iki seçeneğiz mevcut. Birincisi,Garanti emeklilik sitesine bilgilerinizi girebilirsiniz. Girdiğiniz bilgiler doğrultusunda banka tarafından size geri dönüş sağlanacaktır. İkinci seçeneğiniz için Garanti Bankası şubelerine giderek bu konuda başvuru isteğinde bulunmanız.

Hakkında: admin

Bu Çok Okundu

Garanti’den Sonbahar Kredisi! Aylık 770 TL’ye 25.000 TL

Sonbahar Kredisi Hemen Başvur Kredini Garanti’den Al!  Sonbaharda tüm ihtiyaçlarınız için cebinize uygun bireysel kredi seçenekleri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir